30 тисяч грн. Чому зняття доплат військовим — це сумнівна ідея, пояснює адвокат
Українські військовослужбовці на своїх позиціях недалеко від лінії фронту у Донецькій області на початку лютого (Фото:REUTERS/Oleksandr Ratushniak)
Автор: Світлана Угніва
Кому з військових перестануть доплачувати по 30 тис. грн, і чому навіть бійці з пораненнями не завжди отримують належні їм 100 тис, NV розповів представник Гельсінської спілки з прав людини.
З 1 лютого в Україні змінили порядок виплат додаткової грошової винагороди військовослужбовцям. І якщо доплати у 100 тис. грн на місяць для безпосередніх учасників бойових дій залишили, то 30 тис, які раніше сплачували усім у ЗСУ, залишили лише тим, хто служить на другій-третій лініях фронту, а не десь у глибокому тилу.
Які проблеми через це виникнуть у різних категорій військовослужбовців, і чому навіть 100-тисячні доплати не завжди доходять до адресатів, — про це NV поговорив із Романом Лихачовим, адвокатом приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини.
Що відомо про зміни щодо виплат військовим? Яких категорій вони торкнуться передусім?
Фактично, так звані 100 тис. грн бойових залишись тим, хто бере безпосередню участь у бойових діях або забезпечують заходи з нацбезпеки й оборони, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій. Але при цьому зменшено кількість військовослужбовців, які отримують цю виплату. Більше того, в подальшому Генштаб визначив принцип географії для визначення того, де йдуть ці бойові дії. Тобто прийняли відповідний наказ і було більш чітко визначено місця, які вважаються зонами проведення бойових дій.
При цьому з’явилось поняття виплати 50 тис. грн тим, хто виконує бойові завдання в складі, як правило, військового управління, штабу, — це ті, хто здійснює оперативне управління підрозділами. Перелік цих органів буде визначено головнокомандувачем ЗСУ чи начальником Генштабу.
Основні питання стосуються виплати 30 тис грн.