Лінія Сватове — Кремінна. РФ розпочала масштабний наступ у Луганській області: які його ознаки та перспективи — аналіз ISW
Російський окупант поряд із російським зенітно-ракетним комплексом Панцир на захоплених територіях Луганської області (Фото:REUTERS/Alexander Ermochenko)
Росія вже розпочала великий наступ у Луганській області, проте його успіх не є наперед гарантованим для армії РФ, тоді як майбутня кульмінація цих зусиль окупантів може дати ЗСУ шанс для власного контрнаступу.
Про це йдеться у новому зведенні Інституту вивчення війни за підсумками 8 лютого.
Російські війська розпочали новий великий наступ у Луганській області, вважають аналітики ISW. Вони вказують на те, що темпи російських операцій уздовж лінії Сватово — Кремінна у західній частині Луганської області за останній тиждень помітно підвищилися. В ISW також зазначають, що нові геолоковані кадри підтверджують присутність російських військ у районі селища Дворічне (Куп’янський район Харківської області) на північний захід від Сватового — на тлі повідомлень російських джерел про атаки на українські позиції вздовж кордону Харківської та Луганської областей.
Крім того, російське військове командування, ймовірно, направило частини кількох дивізій регулярної армії РФ для проведення наступальних операцій на лінії Сватово — Кремінна, про що раніше повідомляв ISW. Аналітики уточнюють, що наступ на українських захисників тут ведуть частини кількох полків 144-ї та 3-ї мотострілкових дивізій (20-та загальновійськова армія, Західний військовий округ армії РФ) та полку 90-ї танкової дивізії (Центральний військовий округ) за підтримки частин 76-ї десантно-штурмової дивізії, а також невстановлені підрозділи Південного військового округу.
Залучення суттєвих елементів щонайменше трьох великих дивізій армії РФ до операцій на цій ділянці вказує на те, що російський наступ розпочався, навіть якщо українські сили досі не дозволяють російським військам досягти значних успіхів, констатують аналітики ISW. Водночас вони уточнюють, що наступ окупантів, ймовірно, ще не досяг свого максимального темпу. Російське командування ще не ввело в бій частини 2-ї мотострілецької дивізії (1-ша гвардійська танкова армія, Західний військовий округ армії РФ), яка в січні була перекинута в Луганську область з попереднього місця дислокації в Білорусі.
https://www.youtube.com/embed/XW1-KZXiXDo
ISW підкреслює, що хоча війська РФ поступово переходять у наступ, проте його успіх не є неминучим чи наперед гарантованим. Наразі російські сили перехопили ініціативу в Луганській області (мається на увазі, що саме окупанти нав’язують умови бою, завершуючи період ініціативи ЗСУ, який тривав з серпня 2022 року, пояснюють в ISW). Однак повне залучення цих сил армії РФ, стягнутих для наступу, може призвести до їхньої остаточної кульмінації (вичерпання наступальних можливостей) на лінії Сватово — Кремінна — без досягнення російськими військами їхньої мети щодо захоплення всієї Луганської та Донецької областей. У такому разі подібна кульмінація може забезпечити Збройним силам України вікно можливостей для власного контрнаступу.
Один з артилерійських дивізіонів армії РФ було передано під командування бойовиків «ДНР», звертають увагу експерти ISW на рідкісний випадок такого перепідпорядкування військ. Вони вказують на відеозвернення мобілізованих 640-го гаубичного дивізіону з Саратовської області, в якому вони заявили, що командування направило їх до «підрозділів „ДНР“, де зараз артилеристів намагаються за короткий час переробити на штурмовиків». У ISW зазначають, що такий факт підпорядкування російських формувань бойовикам «ДНР» може свідчити про те, що ресурси «ДНР» доводиться посилювати мобілізованим персоналом із Росії, оскільки бойовики не можуть самостійно відновити сили після втрат. Крім того, такі факти можуть передбачати спроби Росії підготувати формування «ДНР» до розширення їхньої ролі в районі західних околиць Донецька, щоб окупанти могли перекинути рештки сил регулярної армії РФ з цього району під Бахмут і в Луганську область, де російські війська ведуть посилені наступальні операції.
Дайджест головних новин Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV Підпишись Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю
Крім того, повідомлення про підпорядкування мобілізованих росіян формуванням «ДНР» можуть вказувати і на те, що російське військове командування може продовжувати зусилля щодо інтеграції бойовиків «ДНР» та «ЛНР» до складу Збройних сил Росії. Однак такі спроби, ймовірно, зіштовхнуться зі значними труднощами, прогнозують в ISW. Південний військовий округ армії РФ формально контролює бойовиків «ДНР» та «ЛНР» як 1-й та 2-й Армійський корпус відповідно. Однак багато подібних формувань залишаються несистемними підрозділами та не повністю інтегровані в структури Міноборони Росії. Щоб досягти повноцінної інтеграції, окупантам було б необхідно тимчасово вивести ці формування бойовиків з передових позицій — що в оперативному розумінні недоцільно для РФ на тлі активізації російських наступальних операцій в Україні. Таким чином, російське командування, швидше за все, намагатиметься поступово інтегрувати до армії РФ бойовиків «Л/ДНР», підпорядковуючи їм мобілізований персонал.
Інші висновки аналітиків ISW за минулу добу:
- Росія продовжує вживати заходів для підготовки російської військової промисловості до затяжної війни проти України, а також, ймовірно, створює додаткові умови для ухилення від санкцій;
- війська РФ проводять наземні атаки у районі Бахмута і продовжують тактичний наступ;
- окупанти продовжують наступальні дії на північний захід від Сватового та активізували наступальні дії в районі Кремінної;
- російські сили провели обмежені наземні атаки в районі Авдіївки — околиці Донецька та на заході Донецької області;
- повідомляє локальні зіткнення російських та українських сил, а також розвідувальну діяльність у дельті Дніпра та на Кінбурнській косі;
- ПВК Вагнера вдається до дедалі більш примусової тактики вербування в’язнів — ймовірно, у відповідь на зниження ефективності кампанії.
Карта бойових дій: битва за Бахмут, бої на Донбасі та в Запорізькій області, на півдні та на північному сході України
Інфографіка: ISW
Інфографіка: ISW
Інфографіка: ISW
Інфографіка: ISW
Інфографіка: ISW Редактор: Інна Семенова