«Не випускають на блокпостах». Голова Енергоатому розповів про становище працівників ЗАЕС
Вид на Запорізьку АЕС з берега Каховського водосховища, 9 червня 2023 року (Фото:REUTERS)
Голова Енергоатому Петро Котін розповів NV про становище працівників Запорізької АЕС, яка перебуває під контролем російських окупантів.
«Їх не випускають на всіх блокпостах, виїхати можливо тільки якщо справді пощастить. Помилково тільки можуть випусти. В нас такі випадки були, але вони поодинокі. Зв’язок з робітниками є», — повідомив Котін NV.
За словами голови Енергоатому, в Енергодарі всього близькко 6 тисяч працівників Запорізької АЕС.
З них близько 3 тисяч уклали договори з Росатомом, тому вони юридично не є працівниками Енергоатому, який призупинив договори з ними та не виплачує їм зарплату, розповів він.
Ще близько 1200 людей продовжують працювати на Запорізькій АЕС і отримують зарплату від Енергоатому.
«Фактично вони наші працівники. Безумовно, вони знаходяться під дуже великим тиском», — зазначив Котін.
За словами голови Енергоатому, близько 2 тисяч працівників цієї компанії перебувають в Енергодарі і не можуть звідти виїхати — «продовжують сидіти по своїх домівках, отримувати нашу зарплату».
«Це наші люди, і рашисти їх не допускають до майданчика ЗАЕС, вони вилучили їхні перепустки. Ці люди також під періодичним тиском. Коли, наприклад, змінюються команди рашистів, військових, які туди заїжджають, ФСБ, нова бригада починає завжди з одного і того ж — вони починають тиснути на тих людей, які знаходяться в Енергодарі, вимагаючи, щоб вони підписували контракти з Росатомом», — пояснив він.
Котін сказав, що рашисти хочуть, щоб на ЗАЕС не було українського персоналу, але не мають достатньо людей, щоб його замінити, тому змушені користуватися його послугами.
Генеральний директор та головний інженер Запорізької АЕС зараз перебувають у Києві.
«Майже вся адміністрація АЕС була перевезена сюди, коли була загроза захоплення Запорізької атомної станції, таким чином вони повністю ведуть всю інформацію про Запорізьку атомну станцію. Але на самій станції перебуває Росенергоатом, перебуває фейкова експлуатуюча організація, яка була створена Путіним саме для цих цілей. І, на жаль, декілька людей на керівних посадах зрадили Україну, перейшли на роботу в цю організацію, це дуже велика їх провина в тому, що вони це зробили. Якщо б не це, я думаю, що взагалі рашисти нічого б не змогли там організувати, але, тим не менше, ми пишаємося тим, що в нас більше 3 тисяч людей, які незламні патріоти України, які чекають звільнення стації», — додав Котін.
14 червня стало відомо, що російські окупанти зупинили автоматичну передачу Україні даних про рівень радіації на Запорізькій АЕС з датчиків.
Цього ж дня гендиректор МАГАТЕ і глава ООН з питань ядерної безпеки Рафаель Гроссі відклав заплановану поїздку на Запорізьку АЕС.
У Головному управлінні розвідки заявляли, що підрив росіянами Каховської ГЕС збільшує загрозу ядерної катастрофи на Запорізькій АЕС.
31 травня Reuters повідомило, що Україна і країна-агресор Росія не взяли на себе зобов’язання дотримуватися п’яти принципів, запропонованих МАГАТЕ для захисту захопленої російськими окупантами Запорізької АЕС.
Дайджест головних новин Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV Підпишись Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю
30 травня Гроссі представив на засіданні Радбезу ООН п’ять принципів, які, на думку МАГАТЕ, допоможуть гарантувати ядерну безпеку на ЗАЕС:
- не можна здійснювати жодних атак із ЗАЕС або на неї;
- на ЗАЕС не можна розміщувати важке озброєння, зокрема, реактивні системи залпового вогню, артилерійські системи та боєприпаси, танки і військових;
- не можна піддавати ризику електропостачання ЗАЕС;
- усі структури, системи та компоненти, необхідні для безпечної експлуатації ЗАЕС, мають бути захищені від нападів або диверсій;
- не слід вживати жодних заходів, що підривають ці принципи.
Постійний представник країни-терориста Росії в ООН Василь Небензя відмовився обіцяти дотримуватися запропонованих МАГАТЕ принципів, заявивши, що окупанти нібито «вже давно їх реалізують».
Постпред України при ООН Сергій Кислиця сказав, що принципи потрібно доповнити вимогою повної демілітаризації та деокупації станції.
Президент Володимир Зеленський раніше наголошував, що єдиний спосіб «убезпечити Європу від ядерної катастрофи» — демілітаризація ЗАЕС.
Наприкінці березня Рафаель Гроссі говорив, що МАГАТЕ відмовилося від ідеї створення демілітаризованої зони навколо захопленої російськими окупантами ЗАЕС.
Найбільша атомна електростанція в Європі, Запорізька АЕС, була захоплена росіянами після боїв в Енергодарі 4 березня 2022 року. Будівлі ЗАЕС було пошкоджено російськими обстрілами в кількох місцях, а працівники станції опинилися в полоні. Окупанти розмістили на станції військову техніку, боєкомплект і солдатів.
24 травня Головне управління розвідки Міноборони України повідомило, що російські окупанти фактично використовують територію ЗАЕС як логістичну і військову базу.
Редактор: Анастасія Одінцова